VedetePeNet.ro Vedetele de la TV sunt si pe www

Premiilor Oscar 2010 – care dintre participanti va lua totul: atat gloria cat si statueta?

oscarsrecap Premiilor Oscar 2010   care dintre participanti va lua totul: atat gloria cat si statueta?

Premiile Academiei Americane de Film, cunoscute si sub numele de Premiile Oscar isi deschid si anul acesta portile pentru a rasplati cu o recunoastere simbolica cele mai bune pelicule ale anului.

Vom asista la binecunoscutele defilari glamour ale vedetelor din industria cinematografica, etalari de stil si eleganta si bineinteles ca cireasa de pe tort, cea care va crea diferenta intre vedete va fi insasi recunoasterea adusa tuturor celor care au participat la crearea filmelor nominalizate. Dupa cum stim cu totii, s-au anuntat de curand participantii in cursa pentru Oscar, si in doar o zi vom afla care dintre acestia va pleca acasa cu celebra statueta aurie.

La sectiunea Cel mai bun film regasim titluri precum:

  • Precious, un film bazat pe romanul “Push” apartinandu-i lui Saphire
  • District 9
  • Up
  • An Education
  • Avatar
  • Up in the Air
  • A Serious Man
  • Inglorious Bastards
  • The Hurt Locker
  • The Blinde Side

Premiul Cel mai bun actor in rolul principal va fi adjudecat de unul dintre acesti nominalizati:

  • Morgan Freeman pentru interpretarea sa in “Invictus”
  • Jeremy Renner pentru drama “The Hurt Locker”
  • Jeff Bidges a fost nominalizat pentru rolul din “Crazy Heart”
  • George Clooney pentru cel din “Up in the Air”
  • Collin Firth pentru cel din “A Single Man”

Premiul pentru Cea mai buna actrita in rolul principal se va duce la una dintre actritele anuntate mai jos:

  • Gabourey Sidibe – Precious
  • Meryl Streep – Julie & Julia
  • Sandra Bullock – The Blind Side
  • Helen Mirren – The Last Station
  • Carey Mulligan – An Education

Cele mai bune efecte vizuale, nominalizatii sunt:

  • Avatar – Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham, Andy Jones
  • District 9 – Peter Muyzers, Robert Hobbs, Matt Aitken, Dan Kaufman
  • Star Trek: The Future Begins – Paul Kavanagh, Burt Dalton, Roger Guyett, Russell Earl

Cel mai bun montaj, nominalizatii sunt:

  • The Hurt Locker – Chris Innis, Bob Murawski
  • Avatar – John Refoua, Stephen E. Rivkin, James Cameron
  • Inglourious Basterds – Sally Menke
  • Precious: Based on the Novel Push by Sapphire – Joe Klotz
  • District 9 – Julian Clarke

Cel mai bun documentar (scurtmetraj):

  • Królik po berlinsku – Anna Wydra, Bartosz Konopka
  • The Last Campaign of Governor Booth Gardner – Henry Ansbacher, Daniel Junge
  • Music by Prudence – Roger Ross Williams
  • China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province – Jon Alpert, Matthew O’Neill
  • The Last Truck: Closing of a GM Plant – Steven Bognar, Julia Reichert

Cel mai bun mixaj de sunet:

  • Star Trek: The Future Begins – Andy Nelson, Peter J. Devlin, Anna Behlmer
  • Avatar – Gary Summers, Andy Nelson, Tony Johnson, Christopher Boyes
  • Inglourious Basterds – Michael Minkler, Tony Lamberti, Mark Ulano
  • Transformers: Revenge of the Fallen – Greg P. Russell, Gary Summers, Geoffrey Patterson
  • The Hurt Locker – Paul N.J. Ottosson, Ray Beckett

Cel mai bun film strain:

  • La teta asustada
  • Ajami
  • Das weiße Band
  • El secreto de sus ojos
  • Un prophète

Cea mai buna imagine:

  • Das weiße Band – Christian Berger
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince – Bruno Delbonnel
  • The Hurt Locker – Barry Ackroyd
  • Inglourious Basterds – Robert Richardson
  • Avatar – Mauro Fiore

Cea mai buna coloana sonora:

  • Sherlock Holmes – Hans Zimmer
  • Avatar – James Horner
  • Fantastic Mr. Fox – Alexandre Desplat
  • Up – Michael Giacchino
  • The Hurt Locker – Marco Beltrami, Buck Sanders

Cel mai bun scenariu adaptat

  • An Education – Nick Hornby
  • Precious: Based on the Novel Push by Sapphire – Geoffrey Fletcher
  • In the Loop – Jesse Armstrong, Simon Blackwell, Armando Iannucci, Tony Roche
  • Up in the Air – Jason Reitman, Sheldon Turner
  • District 9 – Neill Blomkamp, Terri Tatchell

Cel mai bun cantec original:

  • Reinhardt Wagner, Frank Thomas – Faubourg 36
  • Maury Yeston – Nine
  • T-Bone Burnett, Ryan Bingham – Crazy Heart
  • Randy Newman, Randy Newman – The Princess and the Frog

Cea mai buna scenografie:

  • The Young Victoria – Patrice Vermette, Maggie Gray
  • Avatar – Kim Sinclair, Rick Carter, Robert Stromberg
  • Nine – Gordon Sim, John Myhre
  • The Imaginarium of Doctor Parnassus – David Warren, Anastasia Masaro, Caroline Smith
  • Sherlock Holmes – Sarah Greenwood, Katie Spencer

Cel mai bun scurtmetraj:

  • Miracle Fish – Drew Bailey, Luke Doolan
  • Istället för abrakadabra – Patrik Eklund, Mathias Fjällström
  • The New Tenants – Joachim Back, Tivi Magnusson
  • Kavi – Gregg Helvey
  • The Door – Juanita Wilson, James Flynn

Cel mai bun film de animatie (lungmetraj):

  • Fantastic Mr. Fox – Wes Anderson
  • The Princess and the Frog – John Musker, Ron Clements
  • The Secret of Kells – Tomm Moore
  • Coraline – Henry Selick
  • Up – Pete Docter

Cel mai bun film de animatie (scurtmetraj):

  • La dama y la muerte – Javier Recio Gracia
  • Logorama – Nicolas Schmerkin
  • French Roast – Fabrice Joubert
  • Wallace and Gromit in ‘A Matter of Loaf and Death’ – Nick Park
  • Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty – Nicky Phelan, Darragh O’Connell

Cel mai bun montaj de sunet:

  • Avatar – Christopher Boyes, Gwendolyn Yates Whittle
  • Star Trek: The Future Begins – Mark P. Stoeckinger, Alan Rankin
  • Up – Michael Silvers, Tom Myers
  • The Hurt Locker – Paul N.J. Ottosson
  • Inglourious Basterds – Wylie Stateman

Cel mai bun actor in rol secundar:

  • Stanley Tucci – The Lovely Bones
  • Christoph Waltz – Inglourious Basterds
  • Matt Damon – Invictus
  • Christopher Plummer – The Last Station

Cel mai bun documentar (lungmetraj):

  • Food, Inc. – Elise Pearlstein, Robert Kenner
  • Burma VJ: Reporter i et lukket land – Anders Østergaard, Lise Lense-Møller
  • The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers – Judith Ehrlich, Rick Goldsmith
  • The Cove
  • Which Way Home – Rebecca Cammisa

Cel mai bun regizor:

  • James Cameron – Avatar
  • Quentin Tarantino – Inglourious Basterds
  • Kathryn Bigelow – The Hurt Locker
  • Jason Reitman – Up in the Air
  • Lee Daniels – Precious: Based on the Novel Push by Sapphire

Cele mai bune costume:

  • The Young Victoria – Sandy Powell
  • Bright Star – Janet Patterson
  • Coco avant Chanel – Catherine Leterrier
  • The Imaginarium of Doctor Parnassus – Monique Prudhomme
  • Nine – Colleen Atwood

Cel mai bun scenariu original:

  • Up – Pete Docter, Thomas McCarthy, Bob Peterson
  • The Messenger – Oren Moverman, Alessandro Camon
  • Inglourious Basterds – Quentin Tarantino
  • A Serious Man – Ethan Coen, Joel Coen
  • The Hurt Locker – Mark Boal

Cel mai bun machiaj:

  • Il divo – Vittorio Sodano, Aldo Ralli

Acum nu mai ramane decat sa asteptam si sa vedem.

2 comentarii
  1. Sper ca Avatar va lua premiul pentru cel mai bun film. Daca nu pentru realizare sau scenariu, atunci pentru faptul ca a trezit atata lume la frumusetea mediului care ne inconjoara. Bun articol. +1

  2. am vazut si ”the hurt locker” este frumos

*